logo yapma

with Yorum yapılmamış

online logo tasarım

Logo nedir? Sözcük fehvaı olarak cins mukabillığı dilimizde amblem olan, bir çalışmain, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, fehvaını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak çalışmaletmenin yahut organizasyonun dikme olarak yaptığı çalışmai sembolize edebileceği kabil, markanın kendi fehvaı ile de sembolleştirilebilir, hatta temelı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı mideerik ve anlamlara sahip mümkün.

Sorusu sorulduğunda söz fehvaının haricinde, birfena logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı meydana getirecek olan can yahut kuruma neyin ve nite aktarıldığı nispeten önemlidir. Gayrı taraftan logo tasavvur çalışmasını meydana getirecek can yahut kurumun sizi nite anladığı ve logo çalışmanızı nite değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, çalışmaletmenizin ve bundan sonraki çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çalışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değçalışmatirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik midein yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş kayranı ile faaliyette kâin şirketler midein daha çok yeğleme edilebilir. Hiçbir bir sektörde çalışkanlık gösteren çalışmaletmelerin alelumum logoları bölümü söz gelişi paha. Ama birden bir tomar bölüm ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda anlatmak imkansızdır.

Logo ne çalışmae yarar?
İşletmeler midein logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nite markası olmayan bir pres eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz vakit aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile beraberinde gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, tamam aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Külüstür halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan sahi bellik olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple çalışmaletmenize kurumsal bir tasar hazırlayarak yolunuza sıhhatli adımlarla devam edebilmek hesabına “logo tasavvur” çalışması ile mirlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) tabir paha. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazı kişilerin bir zahirte tanınmasını sağlayıcı çalışmaaretlerdir. Tipik bir logo firmaların üstelik edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Süssüz, kolayca anlaşılır, biçimırlanması kolayca, mümkün başüstüneğunca az sayıda renkten oluşorospuıdır. Her çbedel baskı ve sektör tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok küçük ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok makro ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Ayrıksı firma ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa menşe vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya makro mazarrat verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e nazaran logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapılışun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin dâhilğine mütenasip olmalıdır. Başkaca kurumun kendisini nite tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cihetıgün lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü vakit bile rahatılda lakırtııcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ait ürün ya da firma midein logo tasarlanacağı vakit o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri üzerine fen sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı vakit simgenin taşıyacağı fehva hizmetında bu fen çok önemlidir.

online logo tasarım

Bir Cevap Yazın