Baharat Firmaları

with Yorum yapılmamış

Tradisyonel Türk mutfağında münteşir olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar şimendifer. Bahar, köklü geçmişi ile Türk ısırmak harsünün merkezinde zemin almaktadır. Bahar veya asıl malzeme olarak yemeklerde, şekerlilarda, dolaşmaşularda, reçellerde özellikle başlamak üzere sert çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine katışıksız özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çtay bahar umumi olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları ısırmak pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Makul yemeklerde yakın oranlarda kullanabildiğiniz vakit, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlamlar. Hassaten doğanın deposundan gelen baharatların iyileştirici tesiri olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme eden en sağlamlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Bütün bu özelliklerin cepheı esna yemeklerinizi biraz takas etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, kâm, nitelik veya yararlanma amacı üzere farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e andıran bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Bahar isimleri, hazırlanışlarındaki asıl dahişenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Baş olarak bahar çeşitleri fiziki özelliklerine bakarak toz, kuru ve taneli başlamak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak aşina en münteşir baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki bahar aynı zamanda şekerlilıkları ile bilinir ancak yemeklere bile eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok münteşir oldukları karınin karınlerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi genellikle safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve genellikle ısırmak pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar eke ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar manca ve karıneceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı karınecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş toz baharatlar beyninde üçüncü nitelik sınıflandırmasına malik olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçallık, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Bahar çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bunların cepheı esna yeryüzünde daha sert çok bahar bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz üzere baharatlar, farklı dokumaları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hassaten temelı baharatlar asıl sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmalarının asliye nedeni hiç şüphesiz nadir olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetişen ve özel iş gerektiren yoğun ve acı tatlar oldukları karınin çoğunlukla küçümencik miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mavi haşhaş veya zahter üzere baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem az çok şifalı hem bile özellikle şekerlilarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori haricinde bileğerlendirilebilecek öbür baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, yekten bir küme baharın mutabık oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Genellikle ete kâm bindirmek üzere yalnızçlarla kullanılmaktadır. Hassaten bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce hoşça baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çtay bahar Türk mutfağında çok kıymettar bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Rum sınırları içinde en münteşir kullanılan tatlar beyninde zemin almakta ve dolayısıyla Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları nedeniyle yiyeceklerde elden ayırt edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört büküm fazlalıkrırlar. Rum mutfağında son denli uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çtay, genellikle bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Gün doğusu ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere malik olan toz veya pul üzere biber bazlı baharatlar elden elden tüm yemeklerin asıl malzemesidir. Üretimi karınin bezgi biberi adı maruz özel bir biber türü gerektiren bu bahar türü, sağlamlıklı dokumasıyla da dide dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Sağlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, örgensel bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi asliye bahar beyninde zemin kayran hem bile Güneydoğu Rum ile özdeşleşen ve biber özü karıneren bir öbür bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının cevahirı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, öbür biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle elden ayırt edilir. Hassaten acılığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu derece özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan ancak farklı bir dokumaya malik olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda genellikle atlatmak ve zeytinyağı ile tüketilen sağlamlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk gelmek karınin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Rum mutfağının starı Seven Spices
Yedi baharın belki bile en aşina üyesi olan karabiber, hem pare hem bile toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin ten ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak münteşir olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, har iklimlerde yetişen karabiberlerden dokumalır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya üzere ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları nedeniyle karabiber üretimi karınin mükemmeldir. Hassaten yemeğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin asliye yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı cihetü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle elverişli miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar beyninde bir özge star olan kekik, geniş bir yararlanma kayranı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları içinde ferah miktarda yetişmesi, kekiğin biriyi varyasyonda kullanılmasının asıl sebebidir. Esenlik lakırtı konusu olduğunda, biriyi yardımsı olan âdem evladı vücut sistemi karınin iyidir. Kekik otu üzere temelı çkamer türleri günün ahir yorgunluğu hazfetmek karınin dobra gelebilir. Bir öbür bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en müstehap baharatlarından biri olduğu karınin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu bahar elden elden her yemekte kullanılabilir. Baharın karınindeki esanslara bağlı olarak farklı meallara dobra gelebilmektedir. Bu açıdan karınerik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan bindi alarak ürünleri dağıtırken yararlanma önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe asliye direği olan bahar çeşitleri ve mutfak kullanımları, yakın orantıda ve yakın miktarda kullanıldığında her yaşfecir kullanıcıya dobra gelebilir.

Olağandışı ve tarumar baharatlar
Sayımsız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın cepheı esna karışım dokumasına malik olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini allıkıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, genellikle birkaç baharın ve bu baharatlara haremlik eden aromatik otların karışımıdır. Berenarı popüler olan bu karışımlar hem uygulama hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği nedeniyle adından sıkça lakırtı ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü kalın ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her vakit cepheınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi sıkıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin asıl maddesi kişniştir. Fakat biriyi farklı bahar karınerir. Türk köftesine adını veren en asliye maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap üzere yiyeceklerde münteşir olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda kâm bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem bile yiyecekleri daha hızlı sindirir ve sağlamlıklı bir ısırmak yersiniz. Bir öbür tarumar bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Lahikaşi tadı sayesinde özellikle salatalar karınin uygundur. Fakat sumak baharı genellikle salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Ne kezşların tabii özlerinde antioksidan karınerdiğini heves ediyorsanız ürün birtakımnda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir Cevap Yazın